Jste zde: Home / O čerpadlech / O čerpadlech

O čerpadlech

Jak na výběr čerpadla?

Vybrat správné čerpadlo není nic jednoduchého, na trhu je nepřeberné množství různých druhů, velikostí a příslušenství. Následující rádce Vám pomůže vybrat to nejvhodnější čerpadlo pro Váš dům či zahradu. Pokud si ani po jeho přečtení nebudete vědět rady, neváhejte nás kontaktovat a společně vymyslíme tu nejlepší variantu.


Před koupí čerpadla si nejprve odpovězte na následující otázky:

  • Jaké druhy čerpadel vůbec existují? (Pro lepší představu si můžete přečíst článek zde.)
  • Jakou vodu chci čerpat? (čistá voda, splašková voda apod.) 
  • Odkud chci vodu čerpat? (převýšení, vzdálenost)
  • Jak často ji chci čerpat?
  • Jaké množství vody chci čerpat?


Samotný výběr čerpadla

1. Podle typu přečerpávané vody

Než se rozhodneme koupit čerpadlo, ze všeho nejdříve si musíme ujasnit, jakou vodu budeme čerpat - zda vodu pitnou, čistou užitkovou, dešťovou nebo splaškovou. Pokud chceme čerpat vodu z jiných než podzemních zdrojů, musíme následně volit čerpadlo podle stupně znečištění.

PITNÁ VODA

Pitnou vodu můžeme čerpat z podzemních zdrojů buď pomocí povrchových odstředivých čerpadel nebo ponorných čerpadel.

ČISTÁ UŽITKOVÁ VODA

Čerpání říční, dešťové nebo rybniční vody nevyžaduje speciální konstrukci čerpadla, ale je nutné pomocí vhodného sacího koše zabránit vniknutí nečistot jako např. listí nebo trávy do čerpadla. V tomto případě musí mít sací koš velmi jemnou mřížku. U tzv. kalových čerpadel určených pro čerpání mírně znečištěné vody je sací strana vybavená mřížkou, která propustí jen tak velké nečistoty, které čerpadlem projdou zároveň s čerpanou kapalinou. Tato čerpadla nelze v žádném případě použít pro čerpání splašků.

SPLAŠKOVÁ VODA

Pro čerpání splašků se používají čerpadla především litinová, nerezová a konstrukcí přizpůsobená především tvarem oběžného kola. V mnohých případech je nutné použít čerpadlo s řezacím zařízením, které hrubé nečistoty nejdříve rozdrtí a potom vyčerpá.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. stavební kalová čerpadla odolná proti pískům.

2. Podle dopravní výšky vody

Důležitou informací jsou údaje o zdroji vody (zda se jedná o vrt, studnu, řeku či potok) a hodnota dopravní výšky plánovaného rozvodu.

VÝPOČET DOPRAVNÍ VÝŠKY

 

Dopravní výška se vypočítá součtem hodnoty sací a výtlačné výšky.

Sací výšku můžeme brát jako vzdálenost, ze které je voda čerpána. Pokud je již v tuto chvíli výsledek vyšší než 8, je nutné použít ponorné čerpadlo, povrchová čerpadla si totiž s takovou vzdáleností (nad 8m) neporadí. 

 

hloubka vody a vzdálenost zdroje vody. Výškový rozdíl vody je jednou z veličin důležitých k vypočítání potřebného výkonu čerpadla. Musíme sečíst všechny výšky od zdroje vody k výtoku a přičíst ztrátu 1 m výškově za každých 10 m délky potrubí. Zároveň je nutné si umět převést na metry jiné veličiny: 10 m výšky odpovídá 1 Atm, 100 J/kg, 0,1 Mpa.

Pro určení potřebného tlaku vody (MPa) v místě spotřeby, je třeba znát také umístění a typy spotřebičů (automatická pračka, myčka nádobí, atd.).

Povrchová čerpadla umí čerpat vodu pouze z hloubky 8m. Z větších hloubek musíme použít čerpadlo ponorné. Z technického hlediska tedy zdroj vody rozhoduje. Pokud je výška mezi sáním a hladinou vody menší než 8 m včetně ztrát v ležaté části sacího potrubí, volíme vodárnu s čerpadlem na povrchu, v opačném případě vodárnu s čerpadlem ve studni nebo vrtu. Ponorné čerpadlo lze použít téměř vždy. Je sice cenově dražší, ale má určité výhody.

Pokud chceme čerpat vodu z řeky nebo potoka může být rozhodujícím činitelem vzdálenost našeho pozemku od zdroje vody, protože zde nemusí hrát nejdůležitější roli technické parametry čerpadla, ale zabezpečení proti krádeži. V tom případě je lepší použít povrchové čerpadlo na vlastním pozemku, než ponorné u zdroje vody.

3. Výběr čerpadla podle frekvence čerpání vody

Rovněž rozhoduje, zda bude čerpadlo sloužit k občasnému použití např. na zahrádce, nebo trvale v rodinném domku, případně v nasazení 24 hodin denně.

Pro občasné použití se doporučují plastiková čerpadla, pro stálé použití se doporučují nerezová čerpadla, a pokud chceme vodou zásobovat nemovitost, musíme použít tzv. domácí vodárny.

Součástí vodárny je tlaková nádoba, dnes většinou membránová, která zabraňuje častému spínání čerpadla. Výkon vodárny je vždy dán výkonem čerpadla a nikoliv velikostí nádoby, která ovlivňuje četnost spínání čerpadla. Velikost nádoby se proto dá odvodit z údajů o spotřebě vody - je vhodné celkovou sestavu nechat na odborníkovi.

4. Výběr čerpadla podle množství přečerpávané vody

Dalším z důležitých ukazatelů pro koupi čerpadla je množství vody (průtok), které chceme čerpat, značené písmenem Q, jednotky jsou l/s, l/min., m³/hod.

Pro stanovení množství vody existují dva ukazatele, počet osob a spektrum využití vody. Zejména druhý ukazatel je v současné době bazénů, saun, myček na nádobí a rozsáhlých zahrad, důležitý. Z tohoto důvodu stouply v posledních několika letech nároky na okamžitou spotřebu množství vody zejména v rodinných domech. Pro zásobování takového domu je nutný výkon okolo 3m³/hod. s dostatečným tlakem.

Prodejna Zlín

Štefánikova 5329, 760 01 Zlín
Otevírací doba: Po-Pá 8.00-16.30
                           So  8.00-11.00 (duben-říjen)
TEL: 577 210 299 FAX: 577 433 963
Jiří Helísek - mobil: 603 142 209
e-mail: jiri@helisek.cz

Rychlý kontakt

  • Štefánikova 5329, 760 01 Zlín
  • +420 577 210 299
  • +420 603 142 209

Zasílání novinek

Pokud si přejete zasílat informace o novinkách a akčním zboží zadejte Váš e-mail.